Viedeň: parkovanie za 50,- eur ročne alebo za 2,- na hodinu

Autor: Žofia Mrázová | 13.6.2013 o 20:27 | (upravené 13.6.2013 o 20:50) Karma článku: 4,13 | Prečítané:  1053x

Už zase krúžime okolo bloku, lebo pred našim domom je všetko plné. Čo nie je veľmi dobré, lebo Andrej (3 roky) pred pár minútami predsa len zaspal a Maťo (1 rok) už dávno pred ním. Bývame v časti Viedne, kde sa už dlho platí za parkovanie (vnútri Gürtlu, t.j. vnútri vonkajšieho mestského okruhu). Tí čo tam trvalo bývajú a majú kúpenú rezidenčnú parkovaciu kartu, platia 50,- eur ročne. Všetci ostatní platia v pracovný deň od 9:00 do 22:00 drahé 2 eurá za hodinu, ale v noci a cez víkend neplatia nič. Alebo si prenajmú garážové miesto, ktoré v mestských častiach s regulovaným parkovaním stojí okolo 100,- eur mesačne. Qual der Wahl, alebo ťažké rozhodnutie. Lebo garáž má aj tú obrovskú výhodu, že to miesto je len pre vás, teda vždy voľné a vždy rovnako blízko alebo, bohužiaľ, ďaleko od domu.

 

Náš dom garáž nemá, a okolité domy majú v garážach takzvané platformy, kde sa človek opodstatnene bojí o strechu svojho auta. Ale aj tak, keď deti boli ešte úplne malé a potrebovali sme garáž, lebo hľadanie voľného miesta trvalo niekedy príliš dlho, tak sme si predsa len prenajali miesto v jednej neďalekej verejnej podzemnej garáži. Ale tento rok sme ho už nepredĺžili, kúpili si rezidenčnú parkovaciu kartu a odvtedy krúžime okolo bloku ak prídeme neskoro z víkendového výletu alebo sa cez týždeň ponáhľame na večeru okolo 19:00 .

Andrej sa práve budí a to nie je dobré, lebo sme zastali a tatino nie je nablízku aby ho „odniesol" domov. A to sme ešte ani nezaparkovali. Ale našťastie jedno auto práve vyparkuváva, a ja hneď vyhadzujem blinker. Ešte pár parkovacích manévrov doprevádzaným hlasným pípaním (takže aj Maťo sa už prebudil) a sme zaparkovaní. Domov máme asi 100 metrov. Andrej je, ako ináč, zle naladený a Maťo sa okamžite pýta z auta von. Takže rýchle vyberám kočík z kufra, vkladám doňho ten ťažší exemplár, ľahšieho nesiem na jednom boku a druhou rukou tlačím kočík. Jednoducho idylka...

Dve strany jedenej mince: „lacné parkovanie" pre domácich, v ideálnom prípade pred domom, pre iných drahé parkovanie cez týždeň a zadarmo cez víkend keď domáci nie sú doma. Ale nie všetkým domácim to sa tento systém páči, tvrdia že majú právo parkovať pred domom bez toho aby museli vôbec niečo platiť (teda tých 50,- za rok). Túto zimu prebehlo vo Viedni vo viacerých Bezirkoch (mestských častiach), ktoré sa nachádzajú za mestským okruhom (Gürtel), referendum za zavedenie regulovaného parkovania. A to prinieslo rôzne výsledky. Toto referendum bolo hlavne motivované tým, že na mestskej strane Gürtlu (vnútri Gürtlu) sa platí a za Gürtlom sa neplatí. To znamená, že hlavne cez týždeň dochádza k vytláčaniu domácich parkujúcich za Gürtlom tými, čo bývajú alebo pracujú vnútri Gürtlu a nemajú rezidenčnú parkovaciu kartu na parkovanie vnútri Gürtlu (nechcú platiť tých 50,- alebo nemôžu o kartu požiadať, lebo tam nemajú trvalé bydlisko, resp. ich auto má cudziu poznávaciu značku) a ani nechcú platiť parkovné 2,- za hodinu. A aj keď by logicky vychádzalo, že regulované parkovanie domácim za Gürtlom prinesie výhody (ako napr. voľné parkovacie miesta pred dverami), vzhľadom na opozičnú politiku niekoľkých strán v jednotlivých mestských častiach, nie všetky referendá dopadli úspešne. Hlavným protiargumentom bolo už hore spomínaná veta - „mám predsa právo parkovať zadarmo pred svojim domom" (a nie za 50,- ročne). Tí, ktorí regulované parkovanie odmietli, budú teda naďalej parkovať zadarmo, ale už asi čoraz menej „pred domom".

I keď v našom prípade, aj za tých 50,- ešte stále neparkujeme pred domom. Ale to je problém hlavne tých čo bývajú vnútri Gürtlu, kde je jednoducho nedostatok parkovacích miest.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?